علت بوی بد آب دستگاه تصفیه آب چیست؟

بوی بد آب دستگاه تصفیه آب
89 / 100

دستگاه‌های تصفیه آب همان‌طور که از نامشان مشخص است برای تصفیه کردن آب استفاده می‌شوند. وقتی برای خانه، شرکت، رستوران، هتل و… به دنبال انواع دستگاه تصفیه آب خانگی، دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی و یا حتی صنعتی هستید یعنی به سلامت آبی که می‌نوشید اهمیت می‌دهید. این اهمیت دادن وقتی است که شما با کیفیت‌ترین آب را می‌خواهید مصرف کنید و با فواید آب آشامیدنی سالم و تصفیه‌شده آشنا هستید. اما با این همه وقتی حتی بهترین دستگاه را هم خریدید ولی بعد از مدتی استفاده متوجه بوی بد آب دستگاه تصفیه آب شدید چه می‌کنید؟

مطمئناً اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد این است که دستگاه‌تان به خوبی کار نمی‌کند و یا مشکلی دارد که دلیل آن را نمی‌دانید. ممکن است علت این موضوع را در گوگل سرچ کنید و یا به سراغ متخصصین دستگاه‌های تصفیه آب بروید و به طور مستقیم از آنها کمک بخواهید. حتی ممکن است از یک متخصص بخواهید مستقیماً به سراغ دستگاه‌تان بیاید و از نزدیک مشکل را برطرف نماید. در این مقاله قصد داریم شما را با علت بوی بد آب دستگاه تصفیه آب و طریقه رفع آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید

 

عوامل مؤثر بر طعم و بوی بد آب دستگاه تصفیه آب

بوی بد آب تصفیه شده علل مختلفی دارد. در ادامه به بیان این علت‌ها و روش رفع بوی بد آب می‌پردازیم.

 

نو بودن قطعات و شلنگ‌های تصفیه آب

وقتی بعد از خرید و نصب دستگاه تصفیه آب اقدام به خوردن آب از این دستگاه می‌کنید احتمال اینکه با بوی بد آب دستگاه تصفیه آب روبه‌رو شوید زیاد است. دلیل آن هم نو بودن قطعات، فیلترها و شلنگ تصفیه آب است. برای حل این مشکل در روزهای اول سعی کنید آب داخل مخزن را چندین بار پر و خالی کنید تا این بوی بد را از بین ببرید. اگر بعد از چند روز این مسئله حل نشد حتماً مشکل از جای دیگری است.

 

کیفیت پایین فیلترهای دستگاه تصفیه آب

از دیگر عواملی که ممکن است باعث بوی بد آب دستگاه تصفیه آب شود داشتن فیلترهای بی‌کیفیت است. بدنه فیلترهای تصفیه آب از جنس پلاستیک هستند. اگر این بدنه‌ از پلاستیکی با کیفیت پایین و نامرغوب ساخته شده باشد باعث می‌شود در حین تصفیه آب، بوی بد و جلبک در فیلترها ایجاد شود. بنابراین یکی از علل بوی بد آب دستگاه تصفیه آب همین علت می‌تواند باشد. فیلترها را چک کنید تا بفهمید منشأ بوی بد از کجا است. با کارشناسی که از آن دستگاه را خریده‌اید تماس بگیرید و حل مشکل را از او بخواهید. اقدام به تعویض فیلتر نمایید تا مشکل حل شود.

فیلترهای کربن که جزء فیلترهای پیش‌تصفیه دستگاه‌های تصفیه‌کننده آب است علاوه بر حذف ذرات و ناخالصی‌های آب، وظیفه گرفتن بو و طعم بد آب را برعهده دارند. اگر آب تصفیه شده بوی بدی بدهد ممکن است این فیلتر، فیک و بی‌کیفیت باشد و یا به موقع تعویض نشده باشد.

 

بوی بد آب

عوض نکردن به موقع فیلترها

فیلترها از آنجایی که وظیفه پاکسازی و حذف ذرات و آلاینده‌های موجود در آب را دارند به مرور زمان کثیف می‌شوند. این کثیف شدن روند تصفیه آب را مختل می‌کند، فشار آب خروجی دستگاه را کم می‌کند و منجر به تولید بوی بد آب دستگاه تصفیه آب می‌شود. بنابراین به زمان تعویض فیلترها دقت نمایید و همیشه این مسئله را جدی بگیرید.

 

سختی آب بالا

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که سختی آب بالا است حتماً متوجه بو و طعم بد آب شده‌اید. کلر موجود در آب طعم نامطبوعی به آب می‌دهد از این رو در هنگام استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب در این مناطق، مرتباً فیلترها را تعویض نمایید.

 

آلودگی میکروبی دستگاه تصفیه آب

اگر آب دارای آلودگی‌های میکروبی باشد علاوه بر بوی بد آب دستگاه تصفیه آب ممکن است خطر مرگ و میر انسان را به همراه داشته باشد. روش‌های تصفیه کردن آب آلوده متنوع است. از جوشاندن آب گرفته تا استفاده از روش‌های پیچیده‌تر فیلتراسیون غشایی و یا تکنیک‌های کلرزنی.

باکتری‌ها و میکروب‌ها در شرایط خاصی مثل دمای بالا، وجود غذا برای باکتری‌ها، عدم وجود محلول‌هایی که باکتری‌ها را کنترل می‌کنند و یا سرعت جریان پایین، بیشتر گسترش پیدا می‌کنند. میکروب‌ها و باکتری‌ها زمانی بهترین رشد را در آب دارند که یک منبع تولید غذا با سرعت جریان پایین برایشان درون آب ایجاد شود. این فرصت باعث افزایش تولید مثل آنها درون آب می‌شود.

استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های باکترایی اشعه ماوراء بنفش مانند UV مرسوم‌ترین روشی است که برای کنترل باکتری‌های موجود در آب استفاده می‌شود. از فیلتر UV که یک فیلتر گندزدا است برای حذف باکتری‌ها و میکروب‌های سرسخت درون آب استفاده می‌شود. میکروب‌ها و باکتری‌ها باعث بوی بد آب دستگاه تصفیه آب می‌شوند. بنابراین فیلتر UV هم باعث جلوگیری از بوی بد آب و گندزدایی آب می‌شود.

 

میکروب و باکتری داخل آب

 

تأثیر تعویض نکردن به موقع فیلترها

عوض نکردن به موقع فیلترهای تصفیه آب باعث ایجاد مشکلات متعددی برای آب می‌شود که یکی از آن مشکلات بوی بد آب دستگاه تصفیه آب است. در ادامه به بیان این مشکلات می‌پردازیم:

 

پیدا شدن سموم و میکروب‌ها در آب

اگر فیلترهای تصفیه‌کننده آب به موقع عوض نشوند باعث می‌شود باکتری‌ها، میکروب‌ها و سموم خطرناک به درون آب نفوذ پیدا کنند. این آلودگی‌ها از طریق فیلترهای خراب و فرسوده و یا کارتریج‌های شکسته وارد می‌شوند. جمع شدن این سموم سلامت انسان را به خطر می‌اندازد از این رو تعویض به موقع فیلترها اهمیت پیدا می‌کند.

 

کاهش فشار آب

فیلترها در اثر جداسازی آلاینده‌ها و ذرات معلق درون آب به مرور زمان کثیف می‌شوند. مسدود شدن غشاهای روی فیلترها باعث کاهش فشار آب خروجی از دستگاه تصفیه آب می‌شود. بنابراین هرگاه احساس کردید فشار آب دستگاه تصفیه آب‌تان کم شده است ببینید آخرین بار کی فیلترها را تعویض کرده‌اید.

تعویض فیلترهای پیش تصفیه آب

طعم و بوی ناخوشایند آب

وقتی فیلترها کهنه و کثیف شوند و زمان طولانی تعویض نشوند از کار می‌افتند. وقتی از کار افتادند دیگر قادر به جداسازی  آلاینده‌ها از آب نخواهند بود. بنابراین وجود فیلتر کهنه و از کارافتاده نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه بسیار ضرر دارد. اگر با بوی بد آب دستگاه تصفیه آب و طعم نامطبوع آن مواجه شدید باید فوراً فیلترها را تعویض نمایید.

 

ایجاد لکه درون آب

از نشانه‌های دیگر عدم تعویض به موقع فیلترها علاوه بر وجود بوی بد آب دستگاه تصفیه آب، وجود لکه درون آب است. ممکن است آب با رنگ قهوه‌ای از شیر بیرون بیاید. این رنگ به خاطر زنگ‌زدگی لوله‌ها است. حتی ممکن است آب رنگ‌های غیرعادی مانند زرد و یا قرمز به خود بگیرد. این رنگ‌ها حاصل وجود برخی آلاینده‌ها درون آب است. این آلاینده‌ها شامل آرسنیک، سولفات مس، منگنز، آهن و سایر مواد سمی است که برای بدن بسیار مضر است.

 

 

 

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
تماس سریع با ما