روش نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی
89 / 100

دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی دستگاهی است که با حذف آلاینده‌ها، ذرات فیزیکی و شیمیایی و کلر، طعم و بوی نامطبوع آب را می‌گیرد و آبی سالم و تصفیه‌شده تحویل می‌دهد. بعد از نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی و خانگی خیالتان از سلامت آب آشامیدنی راحت خواهد شد. روش و طریقه نصب اینگونه دستگاه‌ها شامل مراحلی است که باید به ترتیب انجام شود. اینگونه دستگاه‌ها در مقایسه با دستگاه تصفیه آب خانگی ظرفیت تولید آب تصفیه‌شده بیشتری در طول شبانه‌روز دارند. از این رو برای مصارف بیشتر از مصارف خانگی از آن استفاده می‌شود. گاهی به این دستگاه‌ها، دستگاه تصفیه آب اداری می‌گویند.

مقدار ظرفیت خروجی اینگونه تصفیه‌کننده‌های آب به کیفیت و سختی آب ورودی به دستگاه بستگی دارد. اما در کل هر دستگاه تصفیه کننده آب به ازای هر گالن 3 لیتر آب در شبانه‌روز تصفیه می‌کند. دستگاه‌های نیمه صنعتی از 100 گالن شروع می‌شوند تا مقادیر بیشتر مثل 200 گالن، 400 گالن، 800 گالن و… . البته ناگفته نماند که اینگونه دستگاه‌ها در مناطقی کاربرد دارند که سختی آب (TDS) آن زیر 1000 باشد. برای تصفیه آب مناطقی که سختی آن بالا است اگر بخواهید از اینگونه دستگاه‌های تصفیه‌کننده آب استفاده کنید باید از فیلترهای پیش‌تصفیه مناسب مانند فیلتر سختی‌گیر رزینی استفاده کنید تا سختی آب قبل از ورود به فیلتر ممبران کم شود. فیلتر ممبران اصلی‌ترین فیلتر تصفیه‌کننده آب است.

در ادامه این مقاله قصد داریم روش نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی را به صورت مرحله به مرحله بیان کنیم. با ما همراه باشید.

دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

نقشه دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

فیلترهای دستگاه‌های نیمه صنعتی تصفیه آب همچون دستگاه‌های خانگی به 3 دسته فیلترهای پیش‌تصفیه، فیلترهای ممبران و فیلترهای پس تصفیه تقسیم می‌شوند. فیلترهای پیش‌تصفیه شامل فیلترهای الیافی، فیلتر کربن گرانول و کربن بلاک می‌باشد که در مراحل نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی نصب می‌گردند. اگر میزان کلر آب زیاد باشد بهتر است از دو فیلتر کربنی (فیلتر مرحله سوم) در دستگاه استفاده شود.

در موقع نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی بعد از فیلترهای پیش‌تصفیه فیلترهای ممبران قرار داده می‌شوند. ممبران همان‌طور که گفته‌شد مهم‌ترین فیلتر تصفیه‌کننده آب است که در اینگونه دستگاه‌ها استفاده می‌شود. در واقع به این فیلتر قلب دستگاه تصفیه آب گفته می‌شود. فیلترهای ممبران تصفیه‌کننده نیمه‌صنعتی آب از 100 گالن تا 400 گالن ظرفیت دارند. اینگونه فیلترها که در پشت دستگاه قرار می‌گیرند به روش اسمز معکوس آب را تصفیه می‌کنند. اسمز معکوس روشی است که در آن به کمک غشای نیمه‌تراوا ذرات و آلاینده‌ها گیر می‌افتند و اجازه عبور از فیلتر را پیدا نمی‌کنند.

در هنگام نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی، برای افزایش فشار آب ورودی به داخل فیلترهای ممبران، از پمپ و ترانس در بالای دستگاه استفاده می‌شود.

بعد از خروج آب تصفیه‌شده از فیلترهای ممبران باید محلی برای ذخیره‌سازی آب وجود داشته باشد. مخزن آب شیرین کن وظیفه ذخیره کردن آب را برعهده دارد. این مخزن‌ها هم می‌تواند مانند دستگاه‌های تصفیه آب خانگی تحت فشار باشد و هم می‌تواند از نوع پلی اتیلن 3 لایه باشد. در این صورت یک فلوتر برقی داخل آن قرار داده می‌شود. این فلوتر با توجه به حجم آب ذخیره شده، دستگاه تصفیه‌کننده آب را خاموش و یا روشن می‌کند.

در هنگام تصفیه دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی بعد از مخزن نوبت به فیلترهای پس تصفیه می‌رسد. فیلتر پست کربن در دستگاه‌هایی کاربرد دارد که از مخزن تحت فشار در آنها استفاده شده است. این فیلتر که فیلتر مرحله پنجم دستگاه‌های تصفیه کننده آب است همانند فیلترهای ممبران در پشت دستگاه نصب می‌گردد.

 

پشت دستگاه تصفیه آب 800 گالن

نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی به صورت مرحله به مرحله

برای نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی موارد زیر مورد نیاز است:

 • فیلترهای پیش تصفیه، ممبران و پس تصفیه
 • آچار هوزینگ فیلترهای پیش‌تصفیه
 • آچار هوزینگ فیلترهای ممبران
 • دو حلقه شلنگ در اندازه‌های مختلف
 • شیر آب ورودی
 • شیر برداشت

شلنگ‌ دستگاه تصفیه آب  با سایز بزرگتر برای آب ورودی و با سایز کوچکتر برای خروجی پساب‌های فاضلاب استفاده می‌شود. در ادامه مراحل نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی را به صورت مرحله به مرحله توضیح داده شده است:

 

اولین مرحله: وصل کردن شیر آب ورودی

 1. در اولین مرحله باید شیر آب ورودی را نصب کرد. یک سمت شیر ورودی به آب ورودی و سمت دیگر آن به شلنگ آب ورودی باید وصل شود. ابتدا سمتی که مهره دارد را باز کنید. مهره را به دور شلنگ آب ورودی بیاندازید، سپس شلنگ را به شیر آب ورودی وصل و مهره‌ها را محکم کنید. در واقع سمتی که مهره دارد به شلنگ وصل می‌شود. بعد از آن شلنگ آب ورودی را به ورودی هوزینگ فیلتر اول وصل کنید.

شیر ورودی

دومین مرحله: نصب فیلتر مراحل اول و دوم

 1. دومین مرحله نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی نصب فیلترها است. برای این کار به آچار هوزینگ نیاز است. با استفاده از این آچار هوزینگ مرحله اول را باز کنید. فیلتر مرحله اول(فیلتر PP) را داخل آن قرار دهید. انتهای هوزینگ دارای یک برجستگی است که وسط فیلتر باید داخل آن برجستگی جا بیفتد. سپس هوزینگ را به کمک آچار به اندازه نیم تا یک دور سفت کنید. فیلتر مرحله دوم را نیز به همین ترتیب نصب کنید.

 

سومین مرحله: پاکسازی آب قبل از نصب فیلتر مرحله سوم

 1. فیلتر مرحله دوم معمولاً دارای مقداری خاک کربن است. اگر این خاک از فیلتر گرفته نشود باعث می‌شود آب آلوده وارد فیلتر ممبران شود و آن را مسدود کند. از این رو در هنگام نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی قبل از اینکه فیلتر مرحله سوم نصب شود شلنگ رابط بین هوزینگ‌های فیلتر دوم و سوم را جدا کنید. همچنین می‌توانید هوزینگ مرحله سوم را باز کرده و به جای آن یک ظرف بگذارید. سپس شیر آب ورودی را باز کنید تا آب کثیف داخل ظرف ریخته شود. صبر کنید تا آب شفاف شود. سپس آب ورودی را ببندید.

 

چهارمین مرحله: نصب فیلتر مرحله سوم و پاکسازی آب

 1. فیلتر مرحله سوم یا همان فیلتر کربن بلاک را همانند فیلترهای مراحل اول و دوم وصل کنید. این فیلتر نیز مقداری خاک دارد. برای تمیز کردن آن ابتدا پمپ و ترانس را به برق بزنید. سپس آب ورودی را باز کنید. پمپ باعث می‌شود آب با فشار وارد فیلتر مرحله سوم و فیلترهای ممبران شود. شلنگی که بین پمپ و هوزینگ‌های ممبران است را از هم جدا کنید و زیر آن یک ظرف قرار دهید. آب سیاه و خاکی با فشار از شلنگ خارج می‌شود. بعد از شفاف شدن آب ، شیر آب را ببندید و شلنگ جداشده را مجدداً به هم وصل کنید.

 

پنجمین مرحله: نصب فیلترهای ممبران

 1. در نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی نصب فیلترهای ممبران جزء مهم‌ترین مراحل است. در این مرحله ابتدا هوزینگ‌های ممبران را به کمک آچار مخصوص به خودش باز کنید. ممبران را از سمتی که دو اورینگ دارد وارد هوزینگ کنید و آن را فشار دهید تا به خوبی جا بیفتد. سپس در هوزینگ را ببندید و با آچاز آن را محکم کنید. تمام فیلترهای ممبران به همین ترتیب نصب می‌شوند. در هنگام قرار دادن فیلتر به داخل هوزینگ ممبران، به جهت قرار دادن حتماً توجه کنید.

 

فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب

ششمین مرحله: وصل کردن شلنگ‌های ارتباطی

 1. در این مرحله از مراحل نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی باید شلنگ‌هایی که پمپ و هوزینگ‌های ممبران را به هم مرتبط می‌کند را به زانوهای روی هوزینگ ممبران وصل کنید.

 

هفتمین مرحله: وصل کردن شلنگ‌ پساب

 1. شلنگ کوچکتر که همان شلنگ پساب است را در این مرحله باید به خروجی پساب وصل کرد. سپس شلنگ آب تصفیه‌شده را به فیلترهای ممبران و یا فیلتر مرحله پنجم وصل کنید.

 

هشتمین مرحله: راه‌اندازی

 1. در اولین راه‌اندازی بعد از نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی باید آب خروجی از شلنگ پساب و شلنگ آب تصفیه‌شده وارد سینک شود. ابتدا شیر آب ورودی را باز کنید و حدود ده دقیقه صبر کنید تا فلاشینگ اولیه دستگاه انجام شود. فلاشینگ در واقع شسته شدن تمام فیلترهای دستگاه است. سپس آب را ببندید و شلنگ آب تصفیه شده را به مخزن وصل کنید تا آب سالم و تصفیه‌شده وارد مخزن ذخیره‌سازی شود.

 

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
تماس سریع با ما