روش اصولی نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی
90 / 100

وقتی دستگاهی برای تصفیه آب اداره، بیمارستان، مدرسه، رستوران و… می‌خرید باید روش نگهداری اصولی آن را یاد بگیرید تا دستگاه سالها برای شما کار کند. هزینه کردن برای چیزی که ارزشمند است کار جذابی است به شرطی که بتوانید آن ارزشمندی را حفظ کنید. وقتی تصمیم به خرید یک دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی می‌کنید باید در کنار آن روش نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی را هم یاد بگیرید تا بتوانید به درستی از آن استفاده کنید.

وسیله‌ای که  به درستی نگهداری نشود خیلی زود خراب و از کار افتاده می‌شود. دستگاه‌های تصفیه آب هم یکی از این وسیله‌ها است. بنابراین در حفظ و نگهداری آن باید کوشا باشیم.

دستگاه‌های تصفیه آب نیمه صنعتی از قطعات و فیلترهای مختلفی تشکیل شده است. با نگهداری اصولی و با انجام دادن یک سری کارها باعث افزایش طول عمر این قطعات خواهیم شد. چه چیزی از این بهتر؟ در این مقاله قصد داریم راه‌های نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

 

نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی در گرو سلامت قطعات

دستگاه‌های نیمه‌صنعتی آب هر کدام دارای ظرفیت تولید آب مشخصی هستند. این ظرفیت متناسب با تعداد فیلترهای ممبران بالا و پایین می‌رود. کیفیت عملکرد و بازدهی خوب دستگاه بستگی به تعداد سرویس‌دهی و نحوه نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی دارد. از طرفی سلامت کلی دستگاه به سلامت تک تک قطعات آن برمی‌گردد. دستگاه‌های نیمه صنعتی آب دارای قطعات مختلفی مثل فیلترهای پیش‌تصفیه، هوزینگ‌ها، پمپ، شیر برقی، مخزن و… هستند. اگر این قطعات در زمان مناسب بررسی و تعویض شوند می‌توانند نقش بسیار مهمی در نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی و حفظ سلامت آن داشته باشند.

 

نگهداری فیلترهای پیش‌تصفیه

فیلترهای پیش‌تصفیه شامل فیلتر الیافی PP، فیلتر کربن گرانول و فیلتر کربن بلاک است. وظیفه این فیلترها گرفتن و حذف آلاینده‌ها، کلر و گازهای موجود در آب است. همچنین طعم و رنگ و بوی نامطبوع آب را از بین می‌برند و کیفیت آب خروجی را بهبود می‌بخشند. دقت این فیلترها 5 میکرون است. یعنی ذرات بزرگتر از 5 میکرون در غشای این فیلترها گیر می‌کنند و از آب جدا می‌شوند. بنابراین به مرور زمان غشای فیلترهای پیش‌تصفیه آب، از آلودگی‌ها و ذرات پر می‌شوند و تیره و کدر می‌شوند. بنابراین اگر این فیلترها به موقع تعویض نشوند کیفیت تصفیه آب را پایین می‌آورند. همچنین به سلامت دستگاه هم آسیب وارد می‌کنند. از این رو تعویض به موقع فیلترها، تأثیر زیادی روی افزایش طول عمر و حفظ و نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی خواهند داشت.

 

تعویض فیلترهای پیش تصفیه آب

 

کنترل آب ورودی دستگاه تصفیه آب

آب ورودی دستگاه باید کنترل شود مخصوصاً اگر منبع این آب از چاه باشد. اگر آب از چاه وارد دستگاه می‌شود باید در دوره‌های زمانی کوتاه مورد آزمایش قرار بگیرد. در این آزمایشات نوع آلودگی‌ها و میزان آنها بررسی می‌شود. همچنین مقدار غلظت و میزان سختی آب سنجیده می‌شود. دلیل انجام این آزمایشات به خاطر نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی است. چرا که میزان غلظت آب، سختی آب، نوع آلاینده‌ها و گازهای موجود در آب و حتی دمای آب بر روی کیفیت دستگاه اثر خواهد گذاشت.

 

مراقبت از فیلتر‌های ممبران

فیلتر ممبران اصلی‌ترین فیلتر دستگاه‌های تصفیه کننده آب است. بنابراین سلامت این فیلتر تأثیر مستقیمی روی سلامت و نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی دارد. عوامل متعددی بر روی سلامت فیلتر ممبران تأثیرگذار هستند. مثلاً یکی از آنها آب گرم است. باید دستگاه به شیر آب سرد وصل شود چرا که آب گرم طول عمر فیلتر ممبران را کاهش می‌دهد و در حفظ و نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی اثر بد می‌گذارد. از دیگر عوامل تأثیرگذار بر سلامت فیلتر ممبران به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • استفاده از پمپ باکیفیت به نسبت تعداد فیلترهای ممبران ( برای هر فیلتر ممبران یک پمپ تعبیه شود)
  • استفاده از فیلترهای 13 لایه به جای فیلترهای 15 لایه در صورت مصرف پایین آب
  • اضافه کردن بکواش به دستگاه برای نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی
  • تعویض به موقع فیلترهای ممبران
  • استفاده از فیلترهای باکیفیت بالا
  • استفاده از فیلتر نخ تاب قبل از ورود آب به دستگاه در صورت وجود سنگ ریزه و گل و لای داخل آب
  • صرفه‌جویی در مصرف آب تصفیه شده
  • شستشوی فیلتر ممبران با استفاده از شوینده‌های قلیایی و اسیدی: برای این کار یک محلول شستشو آماده کنید و درون هوزینگ ممبران بریزید.
  • سختی آب و میزان کلر موجود در آب

فیلترهای ممبران

مراقبت از پمپ فشار دستگاه

پمپ فشار قطعه‌ای است که آب را با فشار به سمت فیلتر ممبران می‌فرستد. مقدار این فشار باید کنترل‌شده باشد. اگر از پمپ‌های غیر استاندارد در دستگاه استفاده شود روی نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی تأثیر بد خواهد گذاشت. این پمپ‌ها یا آب را با فشار کم داخل فیلتر می‌فرستد و یا با فشار بیش از اندازه آب را منتقل می‌کند که باعث آسیب رساندن به فیلتر ممبران می‌شود. بنابراین همیشه پمپ دستگاه تصفیه آب معتبر و استاندارد بخرید تا آسیبی به فیلتر ممبران و دستگاه وارد نشود.

 

استفاده از تجهیزات باکیفیت و اورجینال

دستگاه‌های تصفیه آب نیمه صنعتی تجهیزات و قطعات مختلفی دارند که مسئول کنترل داخلی دستگاه هستند. این تجهیزات شامل تی دی اس متر، گیج فشار، تابلو برق، فلومتر و… است. باکیفیت بودن و اورجینال بودن این قطعات روی سلامت و نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی تأثیرگذار است. بنابراین سعی کنید هیچگاه به خاطر قیمت پایین‌تر یک سری قطعات، سلامت کل دستگاه را به خطر نیندازید.

آب سالم و فیلترهای تصفیه آب

فلاشینگ اتومات فیلتر ممبران

همان‌طور که گفتیم شستشوی فیلترهای ممبران برای سلامت دستگاه مفید است. شستن فیلتر باعث می‌شود املاح چسبیده به ممبران از آن جدا شوند. برای این کار باید از آب تصفیه شده استفاده کرد. شستن باعث خروج آب شور از داخل محفظه ممبران و جاری شدن آب تصفیه شده برای شستن فیلتر می‌شود.

 

جمع‌بندی

توجه به سلامت و نگهداری دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی به صورت اصولی باعث افزایش طول عمر دستگاه خواهد شد. وقتی برای خرید دستگاه هزینه می‌کنید باید روش‌های اصولی نگهداری از آن را هم یاد بگیرید تا سالها بتوانید از آن استفاده کنید. در این مقاله به معرفی روش‌های افزایش طول عمر دستگاه‌های نیمه صنعتی تصفیه آب پرداختیم. با بکارگیری روش‌ها و دقت در سلامت قطعات سالها می‌توانید بدون مشکل از دستگاه خود استفاده کنید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
تماس سریع با ما