معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب

معرفی قطعات دستگاه تصفیه کننده آب

شماتیک قطعات دستگاه تصفیه آب

  قطعات دستگاه تصفیه آب لوازم جانبی دستگاه تصفیه کننده آب هستند. اگر چه دستگاه تصفیه آب انواع مختلفی دارد ولی ساختار و چیدمان کلی همه آنها تقریباً مشابه است. به شکل زیر نگاه کنید.

شماتیک دستگاه تصفیه آب
شماتیک

 این شکل شماتیک دستگاه تصفیه آب را نشان می دهد. یک دستگاه تصفیه آب از قطعات مختلفی تشکیل شده است. این قطعات ممکن است به هر دلیلی از جمله استفاده طولانی مدت فرسوده شوند. مسلم است که فرسودگی یک قطعه باعث می شود راندمان کل دستگاه پایین بیاید. در ادامه قصد داریم به معرفی قطعات دستگاه تصیه آب  خانگی بپردازیم.

 

معرفی قطعات اصلی دستگاه تصفیه آب خانگی

  قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی از دو قسمت اصلی و فرعی تشکیل شده است. بخش اصلی شامل فیلترهای بخش پیش تصفیه و تصفیه نهایی است. بخش فرعی هم شامل پایه (شاسی)، مخزن، شیرآلات و اتصالات می باشد.

فیلتر: این قطعه همان طور که از اسمش مشخص است نقش خاصی را در کاهش املاح و مواد آلوده بر عهده دارد.

فیلتر مرحله اول: فیلتر PP یا پلی پروپیلن (Poly Propylene) یک فیلتر سفید رنگ و شفاف است. وظیفه این فیلتر حذف رسوبات، گل و لای، زنگ زدگی لوله ها و لجن ها تا 5 میکرون است. عمر مفید این قطعه بسته به میزان مصرف 6 الی 8 ماه می باشد.

فیلتر مرحله دوم: فیلتر کربن گرانول ( UDF) از جنس پوست نارگیل باعث شفافیت آب می شود. آلاینده های شیمیایی مانند کلر را حذف می کند. همچنین رنگ طعم و بوی نامطبوع آب را از بین می برد. عمر مفید این قطعه 6 ماه الی 1 سال است.

فیلتر مرحله سوم: فیلتر کربن بلاک (CTO) مکمل فیلتر مرحله 2 است. دور این فیلتر با یک نوار توری پوشانده شده است. عمر مفید این قطعه 6 ماه است.

فیلتر مرحله چهارم: فیلتر ممبران (membrane) فیلتر غشایی اسمز معکوس است. اصلی ترین فیلتر دستگاه تصفیه آب این فیلتر است. وظیفه آن حذف آلودگی های محلول در آب مانند نمک، قارچ ها، میکروب ها، ویروس ها، انگل ها و… می باشد. عمر مفید این قطعه 2 سال است.

فیلتر مرحله پنجم: فیلتر پست کربن (post carbon) یا کربن نهایی، فیلتر بعد از مخزن ذخیره آب است. این فیلتر بو و طعمی که ممکن است در اثر ماندن آب در مخزن بوجود آمده باشد را حذف می کند. عمر مفید این فیلتر 12 تا 15 ماه است.

فیلترهای دستگاه تصفیه آب
فیلترهای دستگاه تصفیه آب

فیلتر مرحله ششم: فیلتر مینرال (mineral) حاوی سنگ های معدنی است. این فیلتر فقط در دستگاه هایی با سیستم RO مورد استفاده قرار می گیرد. میزان TDS و مواد معدنی آب در روش RO به شدت کم می شود. وظیفه این فیلتر افزودن مقداری املاح و مواد معدنی مورد نیاز  به آب است. عمر مفید فیلتر مینرال 12 تا 15 ماه است.

فیلتر آلکالاین
فیلتر آلکالاین

 

فیلتر متفرقه: فیلتر قلیایی (alkaline)  باعث افزایش PH موجود در آب می شود. تصفیه آب به روش RO خواص زیادی دارد اما ممکن باعث کاهش TDS (مواد معدنی) و PH مورد نیاز شود. با استفاده از فیلتر قلیایی آلکالاین مشکل کاهش PH آب حل می شود. عمر مفید این قطعه معمولاً یک سال است.

 

فیلتر متفرقه: فیلتر UV با داشتن لامپ UV اشعه ماوراء بنفش تولید می کند.  عملکرد این فیلتر مانند نور خورشید است. نور خورشید با تولید اشعه های ماوراء بنفش باعث ضد عفونی شدن سطوح  می شود.  در برخی از دستگاه های تصفیه آب از این فیلتر برای ضد عفونی کردن کامل آب استفاده می شود. عمر مفید این لامپ ها بستگی به میزان استفاده آن دارد اما اگر جنس مرغوب باشد عمری بالای 8000 ساعت دارد.

فیلتر UV
فیلتر UV

 

معرفی قطعات فرعی دستگاه تصفیه آب خانگی

  قطعات فرعی دستگاه تصفیه آب قطعاتی غیر از فیلترها هستند. قطعاتی که با در کنار هم قرار گرفتن مجموعه هدفمند تصفیه آب را تشکیل می دهند. این قطعات شامل محفظه یا هوزینگ، شاسی، مخزن، پمپ ، شلنگ، آداپتور برق و… است. در ادامه به توضیح هر کدام از قطعات می پردازیم.

محفظه فیلتر : محفظه یا همان هوزینگ وظیفه نگهداری و حفاظت از فیلترهای دستگاه تصفیه آب را برعهده دارد.

پایه دستگاه تصفیه آب: پایه یا براکت یا همان شاسی قطعه ای است که فیلترها و محفظه ها روی آن سوار می شوند. شاسی در دو نوع فلزی و پلاستیکی در فروشگاه پاور واتر عرضه می شود.

سوئیچ تصفیه آب: سوئیچ در دو نوع فشار بالا و فشار پایین استفاده می شود. سوئیچ فشار بالا برای قطع و وصل پمپ در هنگام پر شدن مخزن کاربرد دارد. سوئیچ فشار پایین برای قطع جریان برق  هنگام قطع شدن آب ورودی به دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

مخزن دستگاه تصفیه آب: محفظه ای برای نگه داری و ذخیره آب تصفیه شده است.

پمپ تصفیه آب: در دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) استفاده می شود. این پمپ فشار آب جهت سرازیر شدن در فیلتر ها را بالا می برد.

 فشار سنج: نمایشگر فشار یا گِیج فشار و یا همان فشارسنج فشار آب خروجی از پمپ  به فیلتر ممبران را نمایش می دهد. عدد نرمال نشان داده شده در هنگام استفاده از دستگاه تصفیه آب باید بیشتر از 50 PSI  و کمتر از 125 PSI باشد.

شلنگ تصفیه آب: جریان آب در سراسر دستگاه به وسیله شنلگ برقرار می شود.

آداپتور برق: جعبه برق یا آداپتور ولتاژ برق مورد نیاز دستگاه تصفیه آب را تأمین می کند.

شیر برداشت: شیر برداشت همان شیر آبی است که روی سینک نصب می شود و برای مصرف  آب تصفیه شده نهایی استفاده می شود.

شیر میکس: شیر میکس همان شیر تنظیم سختی آب است. در روش اسمز معکوس املاح آب از آن گرفته شده و سختی آب کم می شود. همین کار باعث تلخ و بد مزه شدن آب می شود. این شیر با ترکیب آب کاملاً تصفیه شده با آبی که قسمتی از آن تصفیه شده (از سه فیلتر گذر کرده) میزان املاح و سختی آب را تنظیم می کند.

اورینگ: قطعه ای است که برای آب بندی در دستگاه تصفیه آب از آن استفاده می شود.

محدود کننده جریان فاضلاب: این قطعه که از قطعات مهم دستگاه تصفیه آب است جریان آب خروجی به سمت فاضلاب را کنترل می کند. اگر چنین قطعه ای در دستگاه نباشد کل آب وارد فاضلاب می شود و تصفیه ای صورت نمی گیرد.

 

جدول قطعات دستگاه تصفیه آب
جدول قطعات دستگاه تصفیه آب
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
تماس سریع با ما