4 فاکتور مهم قبل از خرید دستگاه تصفیه

نوشیدن آب

خرید دستگاه تصفیه آب خانگی مانند هر وسیله دیگر نیازمند دقت و اطلاعات کامل قبل از اقدام است. اگر قبل از خرید هیچ شناختی از دستگاه های تصفیه آب، قطعات دستگاه تصفیه آب و یا حتی آب لوله کشی شهری خود نداشته باشید آیا مطمئن هستید دستگاه مناسبی خریداری خواهید کرد؟

در بازار انواع مختلفی از آب شیرین کن ها و تصفیه کننده های آب وجود دارد. قطعات هر کدام از دستگاه ها ممکن است با هم متفاوت باشند. مارک قطعات، کیفیت آنها، طول عمر و… عواملی است که نیاز به شناخت دارند. اگر شما تنها با اطمینان به فروشنده و مراکز فروش به سراغ خرید این دستگاه  بروید ریسک کرده اید.

در این مقاله قصد داریم شما را با چهار فاکتور مهم قبل از خرید دستگاه تصفیه آب خانگی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

کیفیت آب لوله کشی (اندازه گیری کیفیت آب قبل از خرید دستگاه تصفیه آب)

TDS (مخفف Total Dissolved Solid) مواد جامد محلول در آب و معیار اصلی برای شناخت کیفیت آب است. واحد سنجش تی دی اس PPM می باشد. مقدار استاندارد TDS آب شهری بین 30PPM تا 90PPM است. این مقدار بوسیله دستگاه TDS متر (قلمی یا تابلویی) اندازه گیری می شود. اگر دستگاه تصفیه آب مناسب خریداری کنید می توانید TDS آب لوله کشی خود را بین 30  تا 90 پی پی ام برسانید.

 

دستگاه تصفیه آب مناسب برای آب با TDS بالا

اگر  TDS  آب لوله کشی شهر شما زیاد باشد آب دارای سختی است و مزه تلخ و شور دارد. حتی رنگ چنین آبی هم نامطلوب است. هر چه ذرات معلق در آب بیشتر باشد باعث می شود لوله های آب و حتی کتری آب دچار رسوب شوند. برای خانه هایی که آب لوله کشی با تی دی اس بالا دارند تصفیه آب RO که به روش اسمز معکوس آب را تصفیه می کند بهترین گزینه است. این نوع آب شیرین کن ها دارای فیلتر ممبران (فیلتر مرحله چهارم) هستند. فیلتر ممبران دارای غشاء (روزنه) نیمه نفوذپذیر به اندازه 0.0001 میکرون است. این منافذ می توانند کوچکترین ذرات، نمک محلول، فلزات و ناخالصی های آب را از آن جدا کنند.

 

دستگاه تصفیه آب مناسب برای آب با TDS نرمال

در مقابل اگر پس از اندازه گیری TDS آب شهری متوجه مقدار نرمال آن شدید آب شهر شما نرم است. در این صورت استفاده از دستگاه تصفیه آب با فیلتر کربن فعال می تواند برای خانه شما مناسب باشد. کربن فعال ( زغال فعال) یک ماده متخلخل است که از سوزاندن کربن در محیط بدون اکسیژن (خلأ) بدست می آید. این ماده منافذ بسیار ریزی دارد که می تواند مواد شیمیایی و ناخالصی را در خود نگه دارد و از آب جدا کند. فیلتر کربن اکتیو (کربن فعال) فیلتر مرحله پنجم تصفیه آب است. این فیلتر با خاصیتی که دارد قادر است طعم، بو و کلر موجود در آب را از آن جدا کند.

 

آلودگی آب (اندازه گیری آلودگی آب قبل از خرید دستگاه تصفیه آب)

باکتری ها، نیترات ها، سموم دفع شده و سرب موادی هستند که باعث آلودگی آب می شوند. مقدار آلاینده های موجود در آب می تواند در هر آزمایشگاهی اندازه گیری شود. اگر مقدار آلاینده ها و آلودگی آب لوله کشی خانه شما بالا باشد خرید آب شیرین کن خانگی استفاده RO به همراه فیلتر تصفیه آب UV یک انتخاب هوشمندانه است. فیلتر UV یا فیلتر فرا بنفش در واقع یک لامپ اشعه فرا بنفش است که به سلول باکتری و ویروس ها نفوذ پیدا می کند و از تکثیر آنها داخل آب جلوگیری می کند. همچنین آنها را ضعیف می کند که در نهایت می میرند. غشاء RO این میکروب ها و آلودگی ها را از آب حذف می کنند.

اشعه UV قادر است 99.99 درصد از میکروب های داخل آب را از بین ببرند.  این فیلتر یک محفظه استوانه ای شکل است و لامپ اشعه فرابنفش در وسط آن قرار دارد. آب آلوده از یک طرف فیلتر وارد شده و با اشعه ها برخورد و میکروب زدایی می شود. سپس از سمت دیگر خارج می شود.

فیلتر UV
فیلتر UV

 

فشار آب (اندازه گیری فشار آب قبل از خرید دستگاه تصفیه آب خانگی)

هر دو فیلتر UV و RO (فیلتر ممبران) برای اینکه درست کار کنند نیاز به فشار آب خوب دارند. اگر جریان آب ورودی فشار کافی نداشته باشد این فیلترها به درستی کار نخواهند کرد. در نتیجه عملکرد خوبی نخواهند داشت. اگر فشار آب خانه شما کم باشد بهتر است از آب شیرین کن های کربن فعال استفاده کنید. البته به شرط اینکه آب نرم باشد و آلودگی بالا نداشته باشد. اگر فشار آب کمی دارید و  مقدار TDS (سختی آب) بالا است و آلاینده های آب زیاد است بهتر است اقدام به خرید دستگاه تصفیه آب خانگی RO نمایید. همچنین در کنار این آب شیرین کن یک پمپ فشار هم نصب کنید تا فشار آب را افزایش دهد.

 

مقدار برق (اندازه گیری برق موجود قبل از خرید دستگاه تصفیه آب خانگی)

فیلترهای RO و UV اگرچه باعث پیشرفت در فناوری تصفیه آب شده اند اما یک مشکل بزرگ دارند. آن هم این است که هر دو برای کار کردن نیاز به برق دارند. این به این معنی است که اگر منبع تغذیه برق در خانه شما به درستی کار نکند (برق خوبی نداشته باشید) از این فیلترها نمی توانید استفاده کنید. بنابراین اگر در منطقه ای زندگی می کنید که برق کافی ندارید به سراغ خرید دستگاه تصفیه آب خانگی با فیلتر کربن فعال بروید.

راستی دستگاه تصفیه آب خانه شما چیست؟ آیا قبل از خرید آب شیرین کن خانگی به این موارد توجه داشته اید؟

 

منبع:

https://www.mrright.in/ideas/appliances/small-appliances/ro/4-factors-to-consider-before-buying-a-water-purifier/

برگشت به بالا