دستگاه تصفیه آب چیست؟

دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب چیست؟ سوالی که با زیاد شدن این دستگاه ها اغلب ذهن افراد را به خود مشغول می کند. اگر واقعاً دستگاه تصفیه آب خوب است چرا آب لوله کشی شهری را آب سالم می دانند و از آن در بسیاری مصارف استفاده می کنند. واقعاً دستگاه تصفیه آب چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ اصلا خرید دستگاه تصفیه آب برای مصارف خانگی ضرورت دارد؟ بهتر است ابتدا در مورد آب آشامیدنی صحبت کنیم تا بعد بهتر با دستگاه تصفیه آب و آب شیرین کن آشنا شویم. با ما همراه باشید.

 

اهمیت کیفیت آب آشامیدنی در سلامت بدن

همان طور که همه ما می دانیم آب نیاز اساسی هر موجود زنده ای است. آب آشامیدنی علاوه بر اینکه آب مورد نیاز بدن را داراست املاح و مواد معدنی را داخل خود دارد. املاح و موادی که زیاد شدن یا کم شدن آنها در بدن ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. مشکلاتی از جمله بیماری های قلبی و عروقی، پوسیدگی دندان، اختلالات گوارشی، بیماری های کلیوی و فشار خون.  بنابراین سالم بودن و استاندارد بودن آب آشامیدنی برای سلامت و تندرستی بدن نقش مهمی را ایفا می کند.

آب آشامیدنی پاک

 

سختی آب یا همان TDS آب ( مخفف Total Dissolved Solids ) میزان بالا بودن جامدات محلول داخل آب است. هر چه مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم در آب بیشتر باشد سختی آب بالا می رود. این بالا رفتن سختی با شوری آب همراه است. چنین آبی برای سلامت کلیه ها و دستگاه گوارش خطرناک است. افرادی که از آب شور استفاده می کنند بیشتر دچار سنگ کلیه می شوند.

بنابراین مردم به فکر استفاده از آب شیرین کن ها افتادند. آب شیرین کن یا همان دستگاه تصفیه آب دستگاهی است که امروزه استفاده از آن بسیار رایج شده است. البته آب شیرین کن یک مفهوم و ایده جدید نیست. از قرن ها پیش مردم به طرق مختلف به فکر تبدیل آب شور به شیرین و تصفیه آب بودند. مثلاً آب را در معرض نور خورشید قرار می دادند یا آن را می جوشاندند. یا حتی برای فیلتر کردن آب از زغال چوب استفاده می کردند. انسان ها رفته رفته در این راه پیشرفت کردند و به دستگاه های تصفیه آب امروزی رسیدند. حال این سوال پیش می آید که دستگاه تصفیه آب چیست ؟

 

دستگاه تصفیه آب چیست ؟

ما همواره برای پخت و پز، استحمام، نوشیدن ، شستن ظروف و میوه و… از آب استفاده می کنیم. اما چیزی که اهمیت زیادی دارد سلامت آب آشامیدنی است. از این رو امروزه افراد به دنبال استفاده از دستگاه تصفیه آب در منزل و یا محل کارشان هستند. حالا واقعاً دستگاه تصفیه آب چیست ؟ ابتدا خوب است تعریفی از تصفیه آب داشته باشیم. به گفته ویکی پدیا تصفیه آب (به انگلیسی: Water purification)، به فرایندهایی گفته می‌شود که طی آن مواد شیمیایی نامطلوب، آلاینده‌های بیولوژیکی، جامدات معلق و گازها از آب آلوده حذف می‌شوند، تا قابل آشامیدن یا مصرف کشاورزی گردد. بنابراین دستگاه تصفیه آب شامل فرآیندها و مراحلی برای حذف و جدا کردن ناخالصی ها و مواد مضری است که ناخواسته وارد آب شهری و لوله کشی شده است.

 

دستگاه تصفیه آب
دستگاه تصفیه آب

 

آب یک حلال قوی است و به طور شگفت انگیزی مواد بسیاری را می تواند در خود حل کند. از این رو بسیاری از ناخالصی ها و موادی که برای بدن مضر هستند در آب حل می شوند. البته بخش زیادی از این ناخالصی ها در فرآیند تصفیه آب شهری از آب جدا می شوند اما باز هم قسمتی از آنها در آب باقی می مانند. حتی ممکن است از طریق سیستم لوله کشی قدیمی و بی کیفیت موادی از جمله زنگ زدگی های لوله ها و … ناخواسته وارد آب شود. اینجاست که باید با یک دستگاه تصفیه آب وارد عمل شد.

 

روش کار دستگاه تصفیه آب زیرسینکی

روش کار دستگاه تصفیه آب زیرسینکی چندان پیچیده نیست. این دستگاهها یک ورودی از آب لوله کشی و دو خروجی دارند. یک خروجی که به شیر برداشت (شیر دستگاه تصفیه آب) وصل است همان آب تصفیه شده است. خروجی دوم هم به فاضلاب وصل می شود که همان پساب است.

دستگاه های تصفیه آب از چندین فیلتر تشکیل شده است که قطعات اصلی دستگاه محسوب می شوند. این فیلترها هر کدام وظیفه خاص خود را دارند و در کنار هم بیش از 90 درصد آلودگی های آب را از بین می برند. بیشتر مدل های دستگاه تصفیه آب شامل 4 یا 5 یا 6 مرحله است. مناسب ترین دستگاه دستگاهی است که با 6 مرحله و به روش اسمز معکوس آب را تصفیه می کند. البته دستگاه های 7 مرحله ای و 8 مرحله ای هم در بازار موجود است که دارای فیلترهای متفرقه و اضافه است.

فیلترهای تصفیه آب در دو گروه قرار دارند: فیلترهای پیش تصفیه و فیلترهای تصفیه نهایی.

 

معرفی فیلترهای پیش تصفیه

فیلترهای پیش تصفیه شامل فیلترهای مرحله 1، مرحله 2 و مرحله 3 است.

  • فیلتر مرحله اول که پلی پروپیلن (Poly Propylene) یا همان PP است وظیفه حذف ذرات معلقی که با چشم قابل مشاهده هستند را بر عهده دارد مانند زنگ زدگی لوله ها و شن و ماسه. دقت این فیلتر 5 میکرون است.
  • فیلتر مرحله دوم کربن گرانول (UDF) است. این فیلتر ذرات ناخالصی و آلاینده های شیمیایی مانند کلر  را از آب حذف می کند.
  • فیلتر مرحله سوم کربن بلاک (CTO) است. فیلتر CTO مکمل فیلتر UDF است و طعم و بوی نامطبوع آب را از بین می برد.

معرفی فیلترهای تصفیه نهایی

فیلترهای تصفیه نهایی شامل فیلترهای مرحله 4، مرحله 5 و مرحله 6 است.

  • فیلتر مرحله چهارم فیلتر ممبران نام دارد. این فیلتر مهم ترین قطعه دستگاه تصفیه آب است که با دقت 0.0001 میکرون قادر به پاکسازی آب است. حذف آلودگی های محلول در آب مانند نمک، قارچ ها، میکروب ها، ویروس ها، انگل ها و… کار این فیلتر است. در این مرحله فشار سنگینی به آب وارد می شود تا از غشاء (روزنه) های ریز فیلتر عبور کند و آلودگی ها را بشوید.
  • فیلتر مرحله پنجم فیلتر کربن نهایی (پست کربن) است. پست کربن که بعد از مخزن آب نصب می شود وظیفه حذف طعم و بوی نامطبوع آبی که در اثر ماندن در مخزن ممکن است بوجود آمده باشد را بر عهده دارد.
  • فیلتر مرحله ششم با نام فیلتر مینرال وظیفه بازگردانی مواد مغذی را به آب بر عهده دارد. در طی عملیات تصفیه آب در مرحله چهارم ممکن است مواد معدنی و مغذی مفید برای بدن از آب گرفته شده باشد. این فیلتر برای جبران این اتفاق در دستگاه تصفیه آب نصب می گردد.

در این نوشته به بیان ویژگی های یک دستگاه تصفیه آب و اینکه  دستگاه تصفیه آب چیست و چه انواعی دارد پرداختیم. حالا با خیال راحت به دنبال مراکز معتبر خرید این نوع دستگاه ها برای خانه و یا محل کارتان باشید. توجه داشته باشید که فروشگاه آنلاین پاور واتر با مدیریت عسگری همواره پاسخ گوی پرسش های شما است. با ما در تماس باشید.

برگشت به بالا